Aramızda Biz Varız

İlişkiler dendiği zaman muhtemelen iki kişi arasında gerçekleşen bir iletişimden bahsedilir. Yanlışta değildir aslında, sadece eksiktir.

İnsanın kendisiyle olan iletişimi, başkalarıyla gerçekleştirdiği iletişimden çok daha önde gelir. Bu iki kişi kendini ne kadar iyi tanıyor bunu bilmeden bir iletişimden söz etmek gerçekten çok zordur.

Öncelikle kendimize, kendinimizi nasıl tanıdığımızı sormalıyız …

Bu soruyu sormadan iletişime geçmeye çalışmak demek, nişan almadan ateş etmeye benzer. Otomatik düşüncelerimiz duygularımızı yönetir ve bu da, hareketlerimizi dizginlememizi zorlaştırır.
Ben kimim? Neyi severim? Nelerden hoşlanırım? Nelere sinir olurum ya da nelerden nefret ederim?

Acaba bunları biliyor muyum? İşte kendime sormam gereken ilk şey bu.!

Bir insan kendini ne kadar iyi tanırsa ilişkilerinde de o kadar başarılı olur. Bunla ilgili özellikle altını çizeceğim bir konu ise olduğumuz gibi görünmemiz.

Çünkü kendimiz olduğumuzda insanlara bu geçer ve samimi olduğumuzu hissederler. Samimi olan kişiye de herkes güvenir. Ve ilişkilerde de güven çok önemlidir. Eş adayında aradığımız en önemli özelliklerden biri de güven değil midir?
Kendimizi tanımaya çalışırken; Ben eşimde hangi özellikleri seviyorum? hangi özellikleri olsa ondan hoşlanırım? Hangi özellikte olması beni iter? gibi sorular sorduğumuzda, aldığımız cevaplar bizim kendimizi tanımamızı sağlayacaktır.

Kimi insan ilişkide güven duygusunu ararken, kimisi sadakat arar, kimisi tamamen aşk, kimisi merhamet, kimisi düzen.
Bu durum herkese göre değişebilir. O yüzden de size soruyorum, siz ilişkinizde neyi arıyorsunuz?

Bu soruya yanıt ararken kendimizi tanıyoruz. Peki tanımadığımızda ne oluyor? Tabiki de karşımıza iletişim sorunları çıkıyor. Evli çiftlerin de ilişkilerini bozan en büyük sebep bu.

Aynı konudan ve sorundan bahseden iki kişi, bunu yanlış üsluplarla ifade ettiğinde birbirlerini yanlış anlamaları olasıdır. Çok basit konuların büyük kavgalara dönüştüğünü, hatta boşanmalara kadar gittiğini bile görmekteyiz.

Halbuki konuşma tarzı değiştirilerek bir çok iletişim sorununun önüne geçebilir ve çözebiliriz. Doğru kelimeler, düşünülerek söylenen sözcükler, iletişimimizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bununla bağlantılı olarak, iletişimde ki kıyaslama dili de ilişkileri olumsuz etkileyen bir diğer konu. Başka insanların hayatlarını örnek almaya çalışmak, onlarla kıyaslamak günümüzde yapılan en büyük hatalardan biridir. Her ilişki birbirinden farklı olduğu gibi o ilişkiyi yaşayan kişilerin de karakterleri de birbirinden farklıdır ve bağımsızdır. Herkes kendi hayatını ilişkisine taşır ve hiçbir şey göründüğü gibi de değildir. Kendi ilişkinizi diğer eşlerin ilişkisi ile kıyaslamak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu durum sadece ilişkinizi olumsuz yönde etkileyecek ve sizi mutsuz edecektir.
Kim dışarıya karşı kötü görünmek ister ki?! Bunu düşündüğümüzde, kendi ilişkimize odaklanıp ben bu ilişkiyi ne kadar iyi bir hale getiririm demek daha doğrudur. İlişkinize her zaman biricik ve yegane olarak bakın ve her ilişkinin size kattığı değeri görün.

En kötü gittiğini düşündüğümüz ilişki bile sizin için yanlış yaptığınız şeyleri hatırlatacak bir tecrübedir. Bir sonraki ilişkinizde daha doğru karar vermenize zemin hazırlayacak bir aşamadır.

Bazen birileri hayatımıza girer, bize bir şeyler öğretir ve gider…

Yeter ki aranıza siz girmeyin! İnanın siz girdiğinizde ona yer kalmıyor zaten.

Sağlıcakla kalın.