Çağımızın Hastalığı Stresle Yaşamak

Çağımızın Hastalığı Stresle Yaşamak 

   Stres; tehdit eden, değişim ve uyum gerektiren duruma karşı verilen çevresel tepki ya da beklenti içeren bir gerginlik halidir. Sanılanın aksine stres yaratan durumlar sadece olumsuz olaylar değildir. Pozitif olaylar, büyük değişim ve uyum gerektiren olaylar da kişide stres yaratabilir.


  Stresle baş etmede her birey aynı oranda yeterli olamaz. Bu durumda kişinin karakteristik özellikleri stresle baş etmesinde oldukça önemlidir. Bazı insanlar çok büyük streslerle başa çıkabilirken, bazı insanlar daha küçük stres kaynakları karşısında ne yapacaklarını bilemeyebilir. Buradan yola çıkarak bireylerin stres kaynaklarına farklı tepkiler göstermelerinin nedeni “stres kaynağını nasıl algıladıkları ve stresle nasıl baş etmeye çalıştıkları” ile ilgilidir diyebiliriz.


  Stres kendi başına kişinin günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyebilen bir sorundur ama uzun süreli ya da baş edilemeyen stres daha önemli, daha yoğun kronik birtakım hastalıklara neden olabilir. Bu durumlarda psikologlardan profesyonel bir destek almak gerekli olabilir. Stresin kaynağı ne olursa olsun sağlıklı biçimde baş etmek gerekir. Stres yaratan kaynaklarla başa çıkmada doğru baş etme yöntemlerini kullanmak çok önemlidir. Alkol, sigara, madde kullanmak gibi stresle başa çıkma yolları genellikle işlevsiz olan yanlış yollardır ve sorun çözmek yerine daha büyük yeni sorunların temelini oluşturmaktadır. 

   Günlük hayatımızda karşılaştığımız stresle baş etmede şunları dikkate almak bize büyük katkı sunacaktır: 

  • Beslenmenizi kontrol altında tutun. Yemenin dozunu kaçırmayın. Stresten kurtulmak için alkol ve gıda tüketimini artırmayın. 

  • Her şeye ‘Evet’ diyemezsiniz. Başkalarının beklenti ve taleplerini her zaman karşılayamazsınız. 

  • Sigarayı bırakın veya azaltmaya çalışın. Sigara içerdiği uyaranlarla stresi tetikler.

  • Düzenli egzersiz yapın ve her gün mutlaka dinlenmek için kendinize zaman ayırın.

  • Denetim altında tutabileceğiniz ve yapabileceğiniz sorumluluklarınızı bilin.

  • Stres nedenlerinizi  tespit edip bunları azaltmaya çalışın.

  • Gerçekçi hedefler ve beklentiler belirleyin. 

  • Olumlu tutum benlik saygınızı oluşturarak strese karşı iyi bir savunma yapmanızı sağlar.

  • Esnek olmaya çalışın.

  • Kafein alımınızı azaltmaya çalışın.

   Stresi hayatımızdan tamamen çıkaramayız, çıkarmaya çalışmak boş bir çaba olacaktır. Kontrolün sizde olduğunu bilin ve stresinizi yönetmek için adım atın.