Hamama Akın

Binlerce yıllık yıkanma kültürünü geçmişten günümüze konu edinen ülkemizin ilk ve tek müzesi olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından gelecek kuşaklara hediye edilen “Eskişehir Hamam Müzesi” açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor.

Müzeyi dikkatle inceleyen ve bol bol fotoğraf çektiren ziyaretçiler, “Eskişehir’in şifalı sularının tarihini ve kültürünü anlatan, çok kıymetli objelere sahip bu müzeyi herkes görmeli. Başkan Büyükerşen’in gelecek kuşaklara bıraktığı bu eser için çok teşekkür ediyoruz.

Çok beğendik ve çok etkilendik. Bir müzede görebileceğiniz tüm unsurlar düşünülmüş. Her detayı ile tek tek ilgilenilmiş. Bahçesinden gezdiğiniz katlarına kadar tarihi yansıtan çok güzel bir müze olmuş. Başkan Büyükerşen ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.” dediler.

Müzede hamam tası, ibrik, buhurdan, nalın gibi hamam malzemeleri ve peştamal, havlu, hamam bohçası tekstil ürünleri koleksiyonu gibi çok sayıda objenin yanı sıra şifalı Frigya bölgesinde yer alan Eskişehir’in sıcak sularının ve hamamlarının anlatıldığı gösterim odası da bulunuyor.