Nasıl Özgür Olunur? Ne’ye Göre Özgürlük?

Özgür olmak yüzyıllardır eskimeyen, birçok tanımı olan ve insanların sürekli bu meseleyi çözmeye çalıştığı bir kavramdır. Aslına bakarsak, fazla özgür kalmak insanoğlu için zordur. Çünkü doğası gereği insan, sınırların dışına çıkmaktan korkar ve belirsizlik hissiyle başa çıkamaz. Tabi ki bu durum özgürlüğü dış etkenlerden sağlamaya çalışan, aslında özgür olmak için bile diğer insanların kendisine onay vermesini bekleyen insanlar için geçerli. Özgürlüğünü birinin elinden almasının imkânı yoktur mesela. Sadece senden açığa çıkan bu özel duyguyu, başkası avuçlarının arasından çekip çıkaramaz. Unutma ki özgürlük bize dışarıdan verilen bir duygu değildir.

Özgürlüğün sadece kendi içimizden doğabileceğini idrak ettik diyelim. Peki o zaman neden kendi kendimizi esir düşürüyoruz ve bunu nasıl yapıyoruz? Düşüncelerimizle… Düşüncelerimizi biz belirliyoruz sanıyoruz fakat bir bakıyoruz ki düşüncelerimiz yüzünden acı çekiyoruz veya sayesinde mutlu oluyoruz. Durum bu iken biz mi düşünceleri yönetiyoruz yoksa düşünceler mi bizi yönetiyor? Namık Kemal’in dediği gibi, “Bazen fikirlerinizi de değiştirmelisiniz, çünkü siz onların kölesi değil sahibisiniz.”

Bizi esir düşüren bir diğer konu ise istek ve arzularımız. Sakın istek ve arzularımız olmamalı dediğimi düşünmeyin çünkü bu duygular bizi ayakta tutan tetikleyiciler. Ama kontrol altında olması gerektiği de aşikâr. Hayatta isteklerimiz için çabalıyoruz ve gerçekleşirse mutluyuz, gerçekleşmezse mutsuzuz gibi bir hayat düşünebiliyor musun? Böyle bir durumda hayatın bize getirdikleri ve bizden götürdükleri kadar özgür olmaktan başka çaremiz yoktur. Her arzumuz gerçekleşecek diye bir kaide yok elbette ama arzularımızı saplantı haline getirmediğimizde, başarısız sonuçlanan arzularımız da, mutsuz hissetmemek bizim elimizde olur.

Bir de şu açıdan bakalım. Etrafındaki insanların sana söylediği, olumsuz ve gereksiz fikirler, düşünce ve duygularını ne kadar değiştiriyor? Eğer biri, saçına, kıyafetine, işini yapma biçimine belki konuşma tarzına kötücül bir eleştiride bulunuyorsa ve o gününün mutsuz geçmesine izin veriyorsan, başkalarının düşüncelerine bağımlı olduğun anlamına gelir.

İşin özü; ailen, arkadaşların, eşyaların hatta düşüncelerin bile sürekli, senin üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler bırakıyorsa bu saydıklarım iyiyse iyisin, kötüyse kötüsün. Yani burada varlık göstermediğin sürece hepsine bağımlı bir hayat yaşarsın. Tabi ki bağımlılığın olduğu bir yerde özgürlükten söz edilmez. Gerektiğinde kendinden bile özgürleşmen gerekir.

Özgür bir yaşam dileğiyle.

Esen kalın.