Ne güzel dosttur kitaplar

Psikolojik danışmanlar ne güzel söylerler. İçini dök, neye dökersen dök ama dök. İstersen dağa taşa naralar atarak dök, istersen bir kalem al kağıda dök, istersen de biriyle paylaş duygularını.

      Güzel şey paylaşmak. Atalarımız ne güzel dile getirmiş, "Paylaşılan dertler azalır, paylaşılan mutluluklar çoğalır. Paylaş duygularını ki duygu birikintisi haline gelmesin.

      Duygularını bir dostla paylaşmak. Dost seni dinleyecek, senin duygularını frenleyecek, seni toplayacak. Ne olursa olsun günahınla sevabınla seni olduğun gibi kabul edecek. 
      
       Dost; sohbet ederken yeri gelecek zamanda yolculuk yaptıracak seni, yeri gelecek geleceğe götürecek seni, yeri gelecek ütopyanın ortasında bırakacak seni. Ama sohbet sonunda yine seninle ve yan yana olacak.
      
        Ne güzel dosttur kitaplar......

        Evet; kitaplar bazen dertdaşın, bazen sırdaşın ve bazen de paylaşılması ne varsa seninle paylaşan olurlar.
   
         Hepimiz kitap okumanın önemini ilkokul öğretmenimizden, annemizden, babamızdan, büyüklerimizden duyduk. Tabiki bu insanlar bir şeyler söylüyorsa vardır bildikleri deyip okumaya koyulduk  çocuk yaşta. 
        
         Cin Ali ve serüvenleri ile başladık. Sonraki yıllarda Deniz Altında 20.000 Fersah, Polyanna, Robinson Crusoe, Pinokyo ve benzeri gibi kitaplarla devam ettik. Türk, Amerikan, Rus, Fransız, Alman, İngiliz, Japon, İsveç, Norveç, .... Edebiyatları ile tüm dünyanın kültürleri ile tanıştık. Bu edebiyatlar bütün hayatımıza yön verdi adeta.
        
         Okudukça, okumanın faydalarının  çok yönlü olduğunu anladık. Dil, iletişim, öğrenme, anlama, zihinsel, sosyal, kavrama becerilerimizi geliştirdik. Kelime hazinemizi artırdık. Bilgi kazanma yollarını, eleştirel düşünme ve değerlendirme kabiliyetini geliştirdik. Hayal dünyamızı genişlettik ve genişletmeye devam ediyoruz.

         Bu günden itibaren, bu köşeden kitaplarla, sanatla, edebiyatla, kültürle ilgili yazılarımızla siz değerli okuyucularımızla birlikte olacağız.

          Şimdilik Dostlarla kalın...
          Sağlıcakla kalın...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    İdris Karaahmetoğlu