SİYASET Haber Girişi : 01 Ocak 2023 11:22

Yeminli Mali Müşavirler Kuşadası’nda Buluştu

 Gelir İdaresi’ne kayıtdışı ile birlikte mücadele çağrısı  

 Türkiye’de faaliyet gösteren 8 Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın ev sahipliğinde; Kuşadası Korumar De Lüx Otel’de buluştu. 8 Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı’ndan oluşan kurulun Başkanlığını, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Zengin yaptı. Toplantıda yeminli mali müşavirlerin yaşadığı sorunlar gündeme getirilirken, iş dünyası ve Gelir İdaresi ile işbirliğinin artırılması, kayıtdışı ekonomi ile mücadele için yeminli mali müşavirlerden daha fazla destek alınması talebi dile getirildi.

Toplantıya, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı H.İbrahim Aktan, Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Şahin Savcı, Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı İhsan Akar,  Eskişehir Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Halil Cabar, Antalya Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Kahramanoğlu, Adana Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Altunay ve Gaziantep Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Tekin Alpay ile YMM Odaları'nın Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Tam tasdik hizmeti geniş kesimlere yayılmalı

Toplantı sonrası değerlendirme yapan İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, 4 saat süren toplantıda yeminli mali müşavirliğin dünü  ve bugününü değerlendirdiklerini söyledi.

İş dünyasının ve Gelir İdaresi'nin Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinden daha fazla yararlanması ve mesleğin ülke ekonomisine ve iş insanlarına sağladığı  faydaları da gündeme getirdiklerini anlatan Zengin, “Yaptığımız konuşmalarda Yeminli Mali Müşavirlik hizmetlerinin kapsamının genişletilmesi, mesleğin kamuya faydalarının artırılması, güven seviyesinin daha da ileriye taşınmasını ele aldık.  Ayrıca Gelir İdaresi'nin politikalarına uygun şekilde kayıtdışı ekonomi ile mücadele konusunda daha fazla sorumluluk alınması, iş dünyasının KDV iadelerine daha erken ulaşmasının önündeki sorunların çözülmesi, tam tasdik hizmetinin daha geniş kesimlere yayılmasının sağlanması gibi konuların altı çizildi. Çok verimli geçen toplantımızın mesleğimizin geleceği için büyük fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Toplantı sonrasında kurul üyeleri, İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın geleneksel yeni yıl gala yemeğinde bir araya gelerek 2022 yılını uğurladılar. 2023 yılı için iyi dileklerini sundular.